Novinky v zdaňovaní autorských honorárov

Novinky v zdaňovaní autorských honorárov

V rokoch 2015 a 2016 boli schválené niektoré novinky v zdaňovaní autorských honorárov. Po novom má vydavateľstvo ponúknuť autorovi možnosť, či ich honorár zdaní on, alebo si ho zdaní autor sám. 

Mnohí majú v tejto veci nejasno a preto sme sa rozhodli napísať k tomu pár slov.

Ak autor pracuje samostatne, pri zdaňovaní príjmov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon, má na výber z dvoch spôsobov zdaňovania svojich príjmov:

  • zdaňovanie zrážkou pri výplate príjmov,
  • zdaňovanie v daňovom priznaní [§ 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov].

Každý z týchto režimov zdaňovania príjmov má výhody a nevýhody, preto s cieľom uľahčiť rozhodovanie prinášame súhrn povinností autora a vydavateľa.

Príspevky autora do literárneho fondu

Autor je povinný platiť príspevky do literárneho fondu, a to bez ohľadu na režim zdaňovania príjmov. Táto povinnosť vyplýva z § 5 ods. 1 zákona č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch v znení neskorších predpisov. Za autora tento príspevok zrazí a odvedie vydavateľ. Príspevok do literárneho fondu je výdavok autora, ktorý:

  • je daňovým výdavkom (znižuje zdaniteľný príjem pri zisťovaní základu dane),
  • znižuje v konečnom dôsledku čistý príjem (honorár).

Výška príspevku do literárneho fondu je 2 % z úhrnu priznaných honorárov. Zaokrúhľuje sa na dve desatinné miesta matematicky.

Zdaňovanie príjmov autora zrážkovou daňou v roku 2015

V prípade zvolenia zdaňovania príjmov autora zrážkovou daňou sú zákonné povinnosti autora a vydavateľa uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Povinnosti autora Povinnosti vydavateľa
vyčísliť a odviesť príspevok do literárneho fondu
zistiť základ dane
vyčísliť daň z príjmov
zraziť daň z príjmov
odviesť daň z príjmov
vykázať odvedenie dane z príjmov

Ako je zrejmé z uvedenej tabuľky, výhodou pre autora je skutočnosť, že všetky povinnosti v súvislosti s daňovými predpismi a inými predpismi sú prenesené na vydavateľa. V dohodnutý termín výplaty honorára autor inkasuje čistý honorár, t. j. honorár znížený o príspevok do literárneho fondu a znížený o daň z príjmov vyberanú zrážkou. Daň z príjmov vyberaná zrážkou sa považuje zrazením za vysporiadanú. Zodpovednosť za zrazenie dane z príjmov v správnej výške nesie vydavateľ.

Nevýhodou tohto daňového režimu je nemožnosť uplatnenia nezdaniteľných častí základu dane v súvislosti s autorskými príjmami. Rovnako to platí aj v prípade daňového bonusu.

Viac a podrobnejšie info čítajte tu:

https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1924/category/dan-z-
prijmov/article/zdanovanie-prijmov-autorov-2015.xhtml

Čo vám prajú naši autori? Len to naj!

01/18/2016

Tituly na rok 2016

01/18/2016

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.