Biography

Author Picture

Vita Jamborová

Vita Jamborová - autorka jedenástich kníh sa narodila v roku 1976 na Ukrajine, kde prežila detstvo a dokončila strednú školu. Od roku 1993, keďže sa jej mama vydala za Slováka, žijúceho v Prahe, sa presťahovali do Prahy, kde rodičia ešte stále bývajú.
Počas štúdia na Právnickej Fakulte Univerzity Karlovej často navštevovala rodinu nevlastného otca na Slovensku. Zoznámila sa tam so svojim budúcim manželom, za ktorým sa presťahovala na Slovensko, do Podolia, dediny pri Novom Meste nad Váhom. Narodila sa im dcérka, ale manželstvo sa po desiatich rokoch rozpadlo. Momentálne má partnera, s ktorým majú spoločného syna a žije s nim a dcérou s predchádzajúceho manželstva tiež v Podolí.
Pracuje ako prekladateľka a tlmočníčka z ruštiny a ukrajinčiny. Tesne po prvej materskej si na niekoľko mesiacov vyskúšala prácu dedinskej poštovej doručovateľky. Práve z nej neskôr čerpala inšpiráciu pre postavu detektíva v románe Sršeň vrahom?, ktorý napísala spoločne so svojim partnerom Dušanom Mrekajom. Má rada pokojný život na dedine, prírodu, hudbu, psov a dlhé prechádzky, počas ktorých sa jej najlepšie premýšľa nad novým príbehom.